Czym jest pozycjonowanie stron?

Czym jest pozycjonowanie stron?

Pozycjonowanie polega na dostosowaniu strony w taki sposób, by po wpisaniu w wyszukiwarce danego słowa kluczowego, nasza strona znalazła się na jak najwyższym miejscu w wynikach.

Optymalizacja kodu strony

Proces pozycjonowania należy rozpocząć od dopracowania swojej strony i optymalizacji kodu pod kątem wyszukiwarek. Najlepiej by czynności te wykonywane były w trakcie projektowania strony. Poniżej przedstawiamy określone zasady, którymi należy się kierować.

Struktura strony

Na strukturę strony składa się jej treść, nawigacja, wygląd oraz multimedia.

Treść strony jest podstawowym punktem, na którym należy się skupić. Pamiętajmy, że przeznaczona jest ona nie dla wyszukiwarek a dla ludzi. Teoretycznie. Zatem na co należy zwrócić uwagę podczas tworzenia treści na stronę tak by była ona przyjazna zarówno odwiedzającym stronę jak i wyszukiwarkom?

Poza tym, że informacje nie powinny odbiegać od tematyki strony, należy skupić się na tym, by przedstawione były przejrzyście, poprawnie gramatycznie i ortograficznie. W przeciwnym przypadku strona może być pominięta w wynikach a odwiedzające stronę osoby, mogą odebrać ją jako mało profesjonalną i niegodną zaufania.

Na początku najlepiej zawrzeć opis odnośnie tematyki strony. Dzięki temu użytkownik łatwo określi czy trafił na stronę zawierającą treść, której szukał, a roboty wyszukiwarek dostaną do przetworzenia sporą porcję danych. Dodatkowo warto podzielić tekst na paragrafy, nadać im odpowiednie tytuły i wyróżnić (np. poprzez pogrubienie) najistotniejsze części tekstu. Takie zabiegi ułatwiają czytanie oraz pozwalają na szybsze i łatwiejsze dotarcie do pożądanej informacji zawartej na stronie. Ogromnie istotne jest by treści zawarte na stronie były unikalne. W przeciwnym przypadku strona może zostać usunięta przez wyszukiwarki.

Nawigacja czyli menu strony, które powinno być przejrzyste i umieszczone w widocznym miejscu, tak, aby osoba odwiedzająca serwis mogła łatwo przechodzić na inne podstrony. Warto również postarać się by podstrony ze sobą powiązane połączone były odnośnikami. Adresy URL także zaliczają się do nawigacji dlatego należy zadbać o to by były czytelne i wskazywały na to, co się pod nimi znajduje.

Wygląd strony ma bardzo duże znaczenie w odbiorze treści. Należy unikać zbyt dużego/małego kontrastu między tekstem i tłem, gdyż jest to męczące dla wzroku, utrudnia czytanie a co za tym idzie zniechęca odwiedzającego. Rozmieszczenie poszczególnych elementów na stronie oraz jej układ nie powinny znacznie różnić się od siebie na różnych podstronach. Pamiętajmy także by najistotniejsze treści umieszczać na samej górze. Dzięki temu odwiedzający stronę ma przejrzysty obraz tego, czego dotyczy strona/podstrona. Ponadto to właśnie od góry strony roboty wyszukiwarek interpretują strony.

Multimedia. Wszystkie zdjęcia zawarte na stronie powinny być dokładnie opisane (podpis powinien w jednoznaczny sposób określać ich zawartość, jednocześnie nie może być zbyt długi) a pliki odpowiednio nazwane, gdyż technologia rozpoznawania plików w wyszukiwarkach nie jest jeszcze w stanie określić co przedstawia obraz. Należy unikać umieszczania przekazu tekstowego w formie obrazu.